Egzotikus országok tájképei - fotókiállítás
2024. szeptember 16 és október 6. között került megrendezésre az Egzotikus országok tájképei című első önálló fotókiállításom.
Az Újpesti Kulturális Központban kiállított 25 db képhez egy-egy hozzájuk tartozó rövid leírást lehetett olvasni arról, mi a keletkezésük története. 13 ország legszebb tájképei az elmúlt 7 évből. A képeket kizárólag mobiltelefonnal készítettem. Ezt azért emelem ki, mert szerintem nem pénz kérdése az utazás; akár egy mobiltelefonnal a zsebünkben is lehet szuper képeket készíteni utunk során.
Alább látható a 25 kép online változata és a hozzájuk írt rövid bemutató.
Új-Zéland, Hobbitfalva
Látogatóban Zsákos Frodónál
Ha szeretted a Gyűrűk ura triológiát, akkor Új-Zélandot imádni fogod! A film forgatásának kezdete előtt valóban felépítettek az országban egy hobbit falut kis házakkal, kertekkel, ahogy a képen is láthatod a háttérben. A triológia befejeztével a hobbit falu annyira népszerűvé vált, hogy végül nem bontották el és napjainkban nyilvánosan látogatható (persze borsos belépődíjért cserébe). Ugyanakkor belesni Zsákos Frodó házába, megszemlélni a hobbitok virágos kertjeit, valamint bejárni Hobbitfalvát, felejthetetlen élmény! Ezzel a képpel megnyitom az utazást az egzotikus országok világába!
Bővebben olvasnék még Új-Zélandról
(A fotót rólam Rajczi Adrienn készítette.)
Új-Zéland, Coromandel-félsziget
Érintetlen természet
Úristen, Új-Zéland! Ha valaki nekem 2017 előtt azt mondja, hogy én el fogok jutni a világ másik végére, biztosan kinevetem. És mégis sikerült, szóval, higgyünk a csodákban! 😊Ez a szinte érintetlen szigetország csodálatos természeti kincsekkel és állatvilággal rendelkezik. A képen az ország északi részén fekvő Coromandel-félsziget csodás tájképe látható. Szokták mondani a helyiek, hogy itt még a tehenek is boldogok, hiszen a zsenge, zöld fű sosem fogy el, hála a kitűnő időjárási viszonyoknak.
Új-Zéland, Muriway Beach
Szúla madarak a sziklákon
A helyi, úgynevezett szúla madarak pihennek a sziklákon, szinte mértani pontosságú alakzatban. Új-Zéland amúgy kényesen ügyel arra, hogy idegen állatok, növények ne telepedjenek meg az országban, ezzel védve saját biodiverzitásukat. Korábban az oposszum került át Ausztráliából hozzájuk és úgy elszaporodott, hogy mára nemzeti ügy lett az állat létszámának tizedelése.
Ausztrália, Blue Mountains National Park
Three sisters walk
Ausztráliába 7 éves korom óta szerettem volna eljutni, hogy a koala macikat megmenthessem a kipusztulástól. 25 év múlva, 2018-ban teljesült az álmom; amikor a repülőgépünk landolt Sydney-ben; könnybe lábadt a szemem. A várostól kb. 100 km-re fekszik a "3 nővér" szikla a Jamison völgyben, ahova II. Erzsébet is ellátogatott 1954-ben. A képen az "egyik nővér" látható közülük, ahova kiépített turista hídon át lehet eljutni. Tériszonyosoknak nem ajánlott!
Ausztrália, Melbourne, Great Ocean Road
12 apostol szikla
Melbourne-től nem messze található a híres Great Ocean Road, ami mentén a 12 Apostol szikláit kereshetjük fel. Pontosabban már csak 11-et, mert a folyamatos hullámverés következtében az egyik mészkőszikla beleomlott a Csendes-óceánba. Ettől függetlenül Ausztrália egyik "must see" látványossága.
Szingapúr
Marina Bay Sands Hotel és a kikötő
Szingapúr városállamát Ázsia Svájca-ként is szokták hívni és nem véletlenül. Tisztaság, rend, fegyelem van, mintha nem is Ázsiában járnánk. Szemből nézve a kikötő jobb oldalán magasodik a 6 csillagos (!) Marina Bay Sands hotel, amelynek a tetején infinity pool, azaz "végtelen medence" van. Ha vendégként szállunk meg, akkor természetesen ingyen használhatjuk a wellness részleget, turistaként csak vezetett túra keretében, az üvegfalon át bámulhatjuk (kb. 5 percig) a szerencsés úszókat és napozókat, utána továbbtessékelnek minket a kijárat felé.
Indonézia, Bali
Hindu templom
Balit sokan az istenek szigetének tartják, mert itt még a helyi lakosok tartják az ősi hagyományokat és tudnak kapcsolódni a természettel, az isteneikkel. A hinduizmus, mint vallás nekik nemcsak hitbéli meggyőződésük, hanem az egész életüket átszövő kultúra, életmód, életfelfogás. Balin a lakosság kb. 90%-a balinéz hindu vallású, szemben Indonézia többi szigetével, ahol a muszlim vallás az uralkodó. A képen egy, a reggeli órákban lefotózott hindu templom látható.
Maldív-szigetek, Embudu Village Resort
Vakító fehér és kék
A Maldív-szigetek 1192 (!) szigetből áll, ezekből kb. 90 sziget kifejezetten resort hotelként üzemel a turisták részére, helyiek nem laknak ott. Szerintem a képen jól látszik, hogy a fehér és a kék ezer árnyalata milyen elképesztően gyönyörű látványt tud nyújtani a szemlélőnek. 2021-ben jártam ezen a szigeten egy barátnőmmel, már a felmondási időmet töltöttem a munkahelyemen és izgatottan vártam az új helyen lévő kihívásokat. 5 napot volt szerencsénk e paradicsomi környezetben eltölteni. A COVID járvány ellenére szigorú intézkedések mellett, a Maldív-szigetek a teljes pandémia idején beengedte a turistákat a resort szigetekre.
Seychelle-szigetek, La Digue
Naplemente szilveszterkor
A Seychelle-szigetek élőben még varázslatosabb, mint a képeken. Első alkalommal 2018 év végén jutottam el e csodás helyre a legjobb barátnőmmel. Szilveszter napján épp La Digue szigetén voltunk, a kép annak az évnek az utolsó naplementéjét örökíti meg.
Seychelle-szigetek, Praslin, Cote d’Or
Eső után szivárvány
Ott tartózkodásunk első éjszakáján igazi trópusi vihar söpört végig Praslin szigetén, de napfelkeltekor már párás melegre ébredtünk. A tengerparton pedig ez a csodálatos, gigantikus szivárvány fogadott minket.
Seychelle-szigetek, Mahé, Baie Lazare
A Kempinski Hotel partszakasza
Másodszor, 2021-ben a fősziget, Mahé tengerpartjait járhattam be a Seychelle-szigeteken, amelyek egytől egyig szemkápráztatóan gyönyörűek fehér homokos partjukkal és buja, zöld növényzetükkel. Mivel a tengerpartok mindenhol szabadon látogathatóak, útitársammal lazán, de magabiztosan besétáltunk az 5 csillagos Kempinski Hotel főbejáratán, hogy hello, jöttünk strandolni. A portás egy pillanatra meglepődött, de aztán jó pihenést kívánt. Hiába, az élethez kell egy kis spiritusz!
Seychelle-szigetek, Praslin, Anse Lazio
Gránitsziklák
A Seychelle-szigetek névjegye az olyan gránitsziklák, amelyek a fotón is látszanak. Nem véletlen, hogy a La Digue és Praslin szigetén lévő tengerpartok a világ legszebbjei közé tartoznak. Olyan nagy márkákat is megihletett már reklámfotózásra, mint például a Louis Vuitton.
Seychelle-szigetek, Praslin, Anse Volbert
Tükörkép napfelkeltekor
A Seychelle-szigeteknek 3 fő szigete ismert, La Digue, Mahé és Praslin. Utóbbin való nyaralásunkkor a part néhány méterre volt a szállásunktól. Az Egyenlítőhöz való közelség miatt a Nap minden este 6 óra körül megy le, és reggel 6 óra körül kel fel. A trópusi időjárás végett pedig hatalmas felhők képződnek, amelyek szinte ráülnek az óceánra. Azt hiszem, megérte a nyaralás alatt korán kelni.
Kenya, Masai Mara National Reserve
Magányos fa a szavanna közepén
Sosem gondoltam, hogy egyszer az Oroszlánkirály című rajzfilm megelevenedik előttem és élőben fogom látni az ott szereplő állatokat. Kenyában, a Masai Mara Nemzeti park-ban pedig ez történt, testvéremmel egy szafari túrán vettünk részt és karnyújtásnyira gurult el a dzsippünk az oroszlánoktól, zsiráfoktól. Közben pedig a végtelen szavanna látványa és egyetlen magányos fa a park közepén. És csend. Semmihez sem fogható mély, ősi csend. Lélegzetelállító élmény volt.
Mauritius
Vízalatti vízesés
2022 augusztusában 2 hetes nászutunkat töltöttük Mauritiuson a férjemmel, talán ezért is annyira különleges hely számomra. Egy aprócska szigetország a világ térképén, mégis ezernyi látnivalót rejt. Fantasztikus természeti csodák rejtőznek ott, ezekből válogattam össze egy csokorra valót. A vízalatti vízesés igazából egy illúzió; az itt lévő különleges korallzátonyoknak, valamint az árapály jelenségnek köszönhetően a lagúna felülnézetből olyan, mintha a víz beszakadna a mélybe. Csak madártávlatból lehet ezt a jelenséget megfigyelni, mi egy helikopter ablakából gyönyörködtünk benne!
Mauritius
Chamarel, a hétszínű föld
7 különböző szín; a rózsaszín, vörös, barna, sárga, lila, zöld és a kék. Ez a különböző színekben pompázó felület a korábbi vulkáni működés során, a felszínre kerülő vas és aluminium-oxidokkal színeződött így. Elképesztő szerintem, hogy a természet milyen csodákra képes!
Mauritius
Chamarel-vízesés
Mauritius déli részén, a Brabant hegytől a sziget belseje felé haladva, a Chamarel falu mellett található ez a több mint 90 m magas kettős vízesés. Ottjártunkkor 10 percen belül esett az eső és sütött ki a nap, így a vízeséssel a háttérben van esernyős, kabátos és sima pólóban készült fotó is rólam. :)
Mauritius
Naplemente Trou-aux-Biches partjánál
Trou-aux-Biches partszakasza a sziget észak-nyugati oldalán fekszik. A férjemmel ezen a szakaszon található hotelben szálltunk meg a nászutunk 2.hetében. Az Egyenlítő közelsége miatt a Nap körülbelül azonos időpontban nyugszik le egész évben. Minden este kisétáltunk a partra, hogy megcsodálhassuk a naplementét. Egyik este már a növekvő Holdat is felfedeztük a lemenő nap fényében; igaz, más formában, mint ahogy mi megszoktuk. Megtalálod a képen?
Görögország, Mykonos
Nyugalom a tengerparton
Görögországba a 2018-as parlamenti választások napján utaztam el két barátommal. Emlékszem, reggel szavaztunk, délben pedig már a repülőgépen utaztunk a mediterrán vidékre. Átszállással jutottunk el Mykonos-ra, ami a buliszezon kezdete előtti héten még igazi „nyugalom szigete”. Ezt mutatja, hogy rajtunk kívül senkit nem láttunk a tengerparton. Bár a víz még jéghideg volt, így a fürdőzés részünkről is elmaradt.
Görögország, Mykonos
Világítótorony
Mykonos nemcsak a féktelen bulizásról szól; ha az ember szeretné felfedezni a szigetet, akkor ilyen gyönyörű helyekre bukkanhat, mint ami a képen látható. Pipacsmezők és a sziklás hegyoldalon egy világítótorony - a képet azért fotóztam, mert nagyon megtetszett, ahogy a piros pipacsok színt visznek a fehér sejtelmes ködbe burkolózó tájba.
Olaszország, Taormina
Ókori színház romjai, háttérben az Etna
Olaszország a kedvenc országom. Imádom az ott élők életigenlését, a dolgokhoz való hozzáállását és a dolce vita érzést. Talán nyugdíjas koromban odaköltözöm, az egyik város tengerpartja mellé. Szicília szigetét pedig egyenesen imádom, az itt található Taormina városában az ókori színház romjait édesanyámmal jártuk körbe 2023 februárjában. A háttérben a már füstölgő Etna, amely hazaérkezésünk után 1 héttel tört ki.
Portugália, Algarve, Praia da Marinha
Hajótúra a sziklák között
Szerintem az emberek nagyrészének Portugáliáról nem a tengerpartozás jut eszébe, pedig a déli részen elterülő Algarve tartomány tele van lenyűgöző partszakaszokkal. Egyik ilyen a Praia de Marinha, ahol a sziklás hegyoldal és a tengerből kitörő sziklák látványa szinte olyan, mintha Thaiföldön lennénk (ami épp e mészkősziklákról is ismert). Ha épp nincs dagály, akkor a sziklák vájta félbarlangokhoz is lehet tenni kirándulást a kisebb turista hajókkal.
Ausztria, Hallstatt
Mesebeli hely
Hallstatt egy mesebeli ékszerdoboz, amit egyszer szerintem mindenkinek látni kell! 2023 kora őszén egy hétvégére látogattunk el ide a férjemmel, és az akkor még pocaklakó kisfiammal. Szerintem neki is tetszett a hely, mert végig nagyon energikusnak éreztem magam és így sok szép látnivalót volt lehetőségünk megtekinteni. Érdekesség, hogy a faluban alig 700-an laknak, de naponta (!) 10.000 turista látogatja, ezért a helyiek szó szerint utálják a turistákat és plakátokkal tiltakoznak ellenük.
Thaiföld, Krabi
Naplemente az Indiai-óceánon
Thaiföld egy nagyon különleges ország, szokták is a „mosoly országának” hívni. Itt az ember valahogy tényleg tud pihenni és a jelenben lenni. 2018 szeptemberében egy media study tour keretében újságírókkal utaztam ide. Az egyik program részeként egy hajókiránduláson vettünk részt és szerencsénkre a naplemente az óceán közepén ért minket, bámulatos vörös és bíbor árnyalatokkal kiszínezve az eget. Sajnos nem látszik, de a hátam mögött egy szivárvány ívelt át a tengeren; mintha a természet kedveskedni akart volna nekünk e gyönyörű színkavalkáddal.
Thaiföld, Talay Wak sziget
Boldogság
Krabitól nem messze, a Talay Wak szigeten, teljes nyugalomban hintázhattam egyet 2018 márciusában. Rajtunk kívül még pár turista lézengett a szigeten, így igazán kiélvezhettem gyerekkorom egyik kedvenc időtöltését. :) Ez a nyaralás ébresztett rá, hogy milyen más az ázsiai kultúra az európaihoz képest, de nem rossz értelemben, sőt... Sok mindenben érdemes tanulni tőlük, például hogy értékeljük azt, amink van és örüljünk a jelen pillanatának, és ne a múlton rágódjunk vagy a jövőn szorongjunk. Ezért is lett a kép címe a Boldogság és a kiállítás záróképe.
(A fotót rólam Illyés Márton készítette.)
Ha még többet olvasnál
Ha szívesen olvasnál még többet az egyes képekről, a bővebb élménybeszámolókat a honlapon megtalálod. Ha máris utaznál, ne felejtsd el megnézni az utazáshoz fontos és hasznos információkat!
Ha pedig szívesen követnéd utazásaimat, kövess be Facebook-on és Instagramon!
Köszönöm, ha megosztod másokkal is a blogomat!