top of page
Szerző képeSzabó Petronella

5 csodás kirándulóhely Budapest környékén

Egy korábbi bejegyzésemben már bemutattam Nektek 5+1 olyan helyet, amelyek Budapesten vagy közelében találhatóak, és ahova érdemes ellátogatni bármelyik évszakban. Jöjjön most a folytatás, újabb 5 csodás helyet mutatok be Nektek, amelyek Budapestről gyorsan megközelíthetőek autóval és könnyed sétát ígérnek a kirándulóknak a természetben!


Tartalomjegyzék:


1. Budaörs

- Menjünk kirándulni!

- Jó, de csak ide valahova Budapesttől nem messze, ami autóval max. 10 perc!

- Oké, akkor Budaörsnél megnézzük a Kő-hegyet. :)


Így jutottunk el a Budapest határától autóval 5-10 percre található Budaörs városának félig természeti, félig ember alkotta látnivalójához. A nevét kopárságáról kapó Kő-hegyhez ma már kényelmes, de hosszú lépcsősor vezet fel. A város Ófaluja fölé magasodó (235 m) fehér mészkősziklás hegy tetején egy kápolnát találunk, ez a Mária-kápolna. Nevét onnan kapta, hogy építőjének, Wendler Ferencnek 1853-ban, álmában megjelent maga a Szűz Mária. Felesége halála után a férfi felköltözött a kápolna mellé vájt barlangba és haláláig ott lakott. Főként a németek számára vált fontos zarándokhellyé a kis épület. Ma már inkább a csodás kilátás miatt látogatják egyre többen, hiszen Budapestre és a környező Csíki-hegyekre fantasztikus kilátás nyílik. Romantikus program lehet a naplementét innen szemlélni, a hirtelen esetlegesen ránk zuhanó sötéttől pedig ne féljünk, mert (1995 óta) a csúcson a négy és fél méter magas fémkeresztet esténként reflektorokkal szokták megvilágítani.

Mária kápolna, Kő-hegy, Budaörs
Mária kápolna, Budaörs

2. Gödöllő

Nagyon szeretem az Erzsébet királynéról, Sissi-ről szóló történeteket és mindent, ami vele kapcsolatos. Emiatt nagyon kedves nekem Gödöllő városa is, hiszen a magyarok királynője Grassalkovich-kastélyban szívesen töltötte idejét főleg a tavaszi és őszi időszakban. A járványhelyzet miatt Magyarország legnagyobb barokk kastélyát csak kívülről tekinthettük meg, de még így is lenyűgözően idézi a letűnt idők régi pompáját. A kastély területén, illetve a szemközti területen elterülő park látogathatóak, és kellemes sétára csábítanak.



3. Vácrátót

A Budapesttől kb. 20-25 km-re fekvő Nemzeti Botanikus Kert elsőként nyitotta meg kapuit a hosszú lezárások után. Április közepén még a szokatlanul hideg időben nem virágzott annyira a természet, de így is volt egy kellemes hangulata sétálni Magyarország legnagyobb, 27 hektáros arborétumában. A területen összesen 13 000 féle növényfaj található. A növényzet sokszínűségének hála minden évszakban találhatunk magunknak csodálnivalót a park területén. A fákat és virágokat több kisebb-nagyobb tavacska (Iker-tavak, Nagy-tó, Sziklás-tó) fogja közre, illetve egy műromot is építettek ide a XIX. század végén, csak azért, hogy az adott kor parkjaira jellemző szentimentális elem ne hiányozzon innen sem.



4. Zsámbék

Budapestről a legegyszerűbben autóval a Törökbálint-Biatorbágy-Zsámbék útvonalon juthatunk el. A romtemplom már messziről magasodik a domb tetején, így elég csak „azt” követni. A XIII. sz. első felében épült, késő román és kora gótikus stílusjegyeket egyaránt láttató monostortemplom a középkori magyar építészet egyik legszebb emléke. A premontreiek kolostora volt, amíg a törökök 1541-ben el nem foglalták a várost, és így a templom használhatatlanná vált az állandó harcok kereszttüzében. Sorsát az 1763-as földrengés pecsételte meg, ekkor omlott le a főhajó északi oldalfala és a boltozat nagy része. És mégis, romos állapotában is van az épületben valami fenséges, valami földöntúli, valami nem megfogható erő, amit sugároz magából. Ha a dombról lefelé sétálunk, akkor útba esik a Kálmán Cukrászda, ahova érdemes betérni egy finom szelet süteményért, vagy kettőért. Életem egyik legfinomabb mentes sütijét itt majszoltam el.



5. Alcsútdoboz

Nincs annyira közel, autóval kb. 1 óra az út Budapest belvárosából az Alcsútdoboz településen található arborétumig, de nagyon megéri az oda utazás. Ott jártunkkor, március közepén éppen nyíltak a hóvirágok, amelyek beterítették fehér szirmaikkal a teljes parkot. Ma már védett növény, így csak csodálni szabad, szedésükért szálanként 10.000 Ft bírságot kell fizetni. A kanyargós utakon sétálva nemcsak a hóvirág tengeren juthatunk át, hanem felfedezhetjük például a mocsári citrust, amelynek vastag légzőgyökerei úgy álltak ki a földből, mintha csúcsos farönkök lennének. Ha tekintetünket tovább visszük, egy kis tavon megpihenő szigetet is láthatunk. Még tovább sétálva pedig a domboldal tetején áll az egykori Habsburg-kastély kapuja - ugyanis mára sajnos ennyi maradt az egykor pompás úri lakhelyből. A kastély 1944-ben a szovjet csapatok bevonulásakor égett le, majd 1952-ben államosították és természetvédelmi területté nyilvánították az addig a Habsburg József és leszármazottai birtokában lévő 40 hektáros területet. Kis fantáziával azonban el lehet képzelni, micsoda pompa és gazdagság lehetett itt! A család korábbi munkájának köszönhetően ma is kb. 500-600 féle növényfaj található meg az arborétum területén.



Magyarország tele van csodás látnivalókkal, most, hogy talán mindenkinek több ideje van kirándulni belföldön, bátorítalak Benneteket, hogy fedezzétek fel ezeket a rejtett kincseket!


Kövesd be Facebook és Instagram oldalam még több kép megtekintéséhez! :)


263 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Commentaires


bottom of page