Szerintem az egyik legromantikusabb város Magyarországon, ahol jó csak úgy andalogni és elveszni a sok látnivalóban.
Tartalomjegyzék
Történetünk
Még a 2023/24-es szilvesztert töltöttük Pécsett a férjemmel, 3 napot voltunk a városban. Sokat utazunk külföldre, de télen szeretünk kirándulni, hosszú hétvégéket beiktatni Magyarországon. Az ország 5. legnagyobb városában én majdnem 20 évvel ezelőtt jártam utoljára, ezért most olyan volt, mintha én is először járnék itt. Arról már sokat hallottam, hogy a 2010-es Európa kulturális fővárosa cím birtokosa e titulusnak köszönhetően már a 2000-es évek elején fejlődésnek indult, de nagyon kellemes meglepetésként ért, hogy még télen is pezsgő kulturális élet uralkodott a városban.
Szállásunk
Választásunk egy 3 csillagos hotelre esett, amely közel helyezkedett el a belvároshoz, így a látnivalók 90%-a gyalogtávolságon belül volt elérhető. A szállodában sajnos pont a főútra néző szobát kaptuk, így picit hangos volt az éjszaka az elsuhanó autóktól, de a reggeli bőséges és választékos volt.
A szép napsütéses időnek és a kellemes 8-10 Celsius fokos melegnek hála, egész nap sétáltunk a városban a nevezetességek felfedezése kapcsán. Mi a következő top 10 attrakciót látogattuk meg.
Látnivalók
Zsinagóga
A szállásunktól a főtér felé sétálva ejtettük útba, a Kossuth téren álló Zsinagóga épületét, amely már külső megjelenésében is rendkívüli. Az épület tetején található homlokzati íven Mózes kettős kőtáblája látható. A félkörívben található óra köré pedig héber nyelven a következő szöveg olvasható: „Mert házam, az imádság házának neveztessék minden nép számára.” Érdekessége még, hogy alul a férfiak kapnak helyet, míg a nők a karzaton ülhetnek le; körülbelül 900 fő befogadására alkalmas az épület.
Pécs főtere és a dzsámi
Decemberi ott jártunkkor még javában tartott a karácsonyi vásár a főtéren, amihez remek hátteret biztosított Pécs ikonikus épülete, a Gázi Kászim pasa dzsámija (hivatalos neve azonban Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom). Sajnos zárva volt az épület, így csak kívülről csodáltuk meg és jártuk körbe egy forralt bor és kürtöskalács társaságában. Érdekesség a helyről, hogy eredeti mérete hosszában és széltében is pontosan 100 lépés.
Lakatfal
A főteret elhagyva a kis utcák mentén sétálva, a Janus Pannonius utcában botlottunk bele az ún. Lakatfalba, amelyen több száz szerelmes pár lakatja lógott. Ez volt Magyarországon az első ilyen fal, azóta több városban, pl. Budapesten az Óriáskerék melletti kerítésen lehet elhelyezni bárkinek lakatot emlékül, hogy ott járt. Ezeket a lakatokat megnézve; találtunk 2004-es évszámmal ellátottat is. Kérdés, hogy tart-e még a szerelem 20 év távlatából, de legyünk optimisták és higgyük, hogy igen. 😊 Természetesen mi is elhelyeztük a magunk lakatját, amely reméljük, még sokáig fogja díszíteni az itt található falat.
Ókeresztény mauzóleum
A Szent István térre kiérve, még a Bazilika megtekintése előtt rátaláltunk a pécsi Ókeresztény sírkamrák régészeti helyére. A IV. századból maradt fenn ez a mauzóleum, ami anno a római kori város ókeresztényeinek temetkezési helyéül szolgált. Ma már csak „romok” láthatók a felszínen, de a föld alatt még megtekinthetőek a megmaradt sírkamrák. Rögtön a romok mellett található a Látogatóközpont bejárata. Egyébként a hely 2000-ben az UNESCO Világörökség része lett. A mauzóleummal szemben található a Littke- Pezsgőház, amely szintén méltán teszi híressé Pécs városát és szintén látogatható az épület belseje, amelynek során a tárlatvezetővel betekintést kaphatunk a pezsgő gyártás rejtelmeibe és az épület érdekességeiről is hallottunk néhányat.
Bazilika, avagy Szent Péter- és Szent Pál-székesegyház
Talán a dzsámi mellett Pécs másik legismertebb nevezetessége a Bazilika. Sajnos elég borsos a belépőjegy ára, de mi pont mise idején érkeztünk oda az épülethez, ezért ingyenesen be tudtunk menni és a mise alatt diszkréten körbesétáltunk a bazilika főhajóját. A székesegyház igen hánytatott sorsú volt az évszázadok alatt, többször is megrongálódott a háborúk során, tatárjárás idején tűzvész pusztította el egy részét, illetve a török 150 éves megszállás alatt dzsáminak és raktárnak használták. A kuruc időkben még inkább lepusztult, felújítása csak 1882-ben kezdődött el. 2018-ban egy újabb modernizáción esett át a bazilika, elnyerve méltó pompáját.
Liszt Ferenc szobor
A Bazilika melletti tér jobb oldalán található Liszt Ferenc világhírű zeneszerző szobra, ahogy egy erkélyről féloldalasan a székesegyházra tekint. Mi itt egy kellemes sétát tettünk a szobor mellett található kertben, ez tavasszal biztosan gyönyörű lehet a sok zöldellő fával és virágokkal.
Jakováli Hasszán dzsámi
Vissza a szállásunk felé egész napos gyalogtúránkból úgy kanyarogtunk, hogy még egy másik, kisebb dzsámit is megnézzünk. Ez a Jakováli Hasszán dzsámi állítólag az egyik leginkább épen maradt dzsámi Pécsett. A minaretet a dzsámi belsejéből lehet megközelíteni. A mecset viszont csak a pénteki imák és Ramadán hónapjában van nyitva, ezzel számoljunk, ha szeretnénk belülről is megtekinteni.
Zsolnay kulturális negyed
A Zsolnay-negyed egy kicsit kiesik a belvárosi forgatagból, ide azért jó fél órás sétával jutottunk el a szállodánktól. A környék már nem annyira romantikus, mint a belvárosi rész, sajnos sok lelakott, omladozó és elhagyatott épületet láttunk útközben. Maga a negyed viszont tényleg igényesen megtervezett és szépen kivitelezett. A 2010-es kulturális főváros évad keretében újították fel ezt az ipari negyedet; látszik, hogy sok pénzt fektettek bele a projektbe. Nekem nagyon tetszettek az épületek díszessége, illetve a Kéz-művész elnevezésű utcában található kézművesek és művészek üzletei, artizán munkái. Fesztiválokat és különféle táncos, illetve zenei mulatságokat szoktak ezen a területen rendezni. Érdemes nyáron meglátogatni, biztosan találunk magunknak való programot!
Niké szobor
Pécs városa felett a Mecsek hegy teteje felé vezető autóút mellett magasodik a Niké szobor, melyet egy görög származású magyar szobrász készített a helyi lakosok közadakozásából. A szobor mintegy angyalként vigyáz Pécs városára, de alakját úgy tervezték, hogy az éjszakai díszkivilágítással egy lángot formázzon. Ez a szobor ugyanis a Felszabadulás 30. évfordulójára készült. Már az alkotás mellől is Pazar kilátás nyílik a városra, jó időben pedig a környező településeket is kitűnően láthatjuk.
TV torony
A Mecsek hegy tetején található TV torony kilátójából viszont tényleg fantasztikus a kilátás az egész térségre, nemcsak Pécs városára. Ez amúgy Magyarország legmagasabb épülete a maga 197 méteres magasságával. Gyorslifttel jutottunk fel 72 m magasságig, onnan még lépcsőkön gyalogolva jutottunk fel 80 méteres magasságba. Itt egy a tornyot körülölelő nyitott terasz található, amelyet körbe sétálva minden irányba csodálatos kilátásban lehet részünk.
Pécs városát minden évszakban érdemes felkeresni, a látnivalók megtekintése önmagában jó és ingyenes program, de a város pezsgő kulturális élete biztosan tartogat meglepetéseket.
További tartalmakért, fotókért, illetve hasznos utazási tippekért kattints a hasznos utazási infók oldalra!
Ha tetszett a fenti írásom, köszönöm, ha megosztod másokkal is!
Comments