2021 nyarán az utazás még bizonytalan volt és sok utánajárást igényelt, de kihasználva az Olaszország beutazási szabályainak enyhítését, a Wizzair repülőjegy akciójának keretében 20.000 Ft-ért/fő tudtunk elutazni Szicíliába. 2 héttel az utazás előtt vettük meg a repülőjegyeinket, kis kézipoggyászban 4 napra bőven elfértek a nyári ruháink.
Szerintem Szicília top 10 látnivalóinak egyike Catania városa minden nevezetességével együtt. :) Na, de lássuk a részleteket!
Tartalomjegyzék
Beutazási szabályok, feltételek
Olaszországba 2021 nyarán a szárazföldi beutazás során nem volt ellenőrzés, és azóta is, a turisták szabadon átléphetik a határt. A repülővel történő megközelítés során elvileg szigorú ellenőrzésre számítottunk, félerdőnyi papírt kinyomtattunk sajnos, de megérkezésünk után senki nem szólt hozzánk és minden gond nélkül kijutottunk a repülőtérről a buszmegállóig. Pedig komoly stresszben voltunk, hogy minden szükséges papírunk megvan-e a belépéshez. Először is le kellett töltenünk és kinyomtatnunk az EU COVID igazolását, hogy bizonyítsuk a két meglévő oltásunkat, mert a magyar védettségi igazolványt az olasz hatóságok nem fogadják el. Ezután szükséges volt kinyomtatni még egy nyilatkozatot mindkettőnknek. Ennek a linkjét a légitársaság a visszaigazoló e-mailjében küldte el számunkra. Elvileg a check-in pultnál került volna sor az ellenőrzésre, de sem ott, sem a beszállásnál nem kérte senki a dokumentum bemutatását. Közben szállást kellett foglalnunk, mert a 3. dokumentum kitöltéséhez szükséges volt beírni a szállásunk pontos címét és a tartózkodási intervallumot is. Ezt a formanyomtatványt online lehetett csak kitölteni az alábbi linken keresztül. A várt szigor és ellenőrzés elmaradt, úgy siklottunk át a Fontanarossa repülőtéren, mint kés a vajban 40 fokos nyári melegben.
Időjárás
Az időjárás tekintetében nagy szerencsénk volt, mert a 4 napunk során egyszer sem esett az eső, de a száraz, közel 36 C fokos melegben néha embert próbáló volt gyalogolni egyik látnivalótól a másikig. A meleg időnek köszönhetően elég volt egy kis kézipoggyásszal utaznunk, ebbe belefértek a nyári ruháink, pólóink, sőt még a fürdőruhánk és strandpapucsunk is.
Szállás
Szicíliáról és a maffiáról hallani ezt-azt, így jobbnak láttuk, hogy ha inkább nem magánembertől bérelünk lakást (Airbnb), hanem egy 3 csillagos szállodába foglalunk szobát. Hát, kétszer örültünk a helynek; amikor végre megtaláltuk és amikor kijelentkeztünk onnan. Az egész város sajnos elég koszos, piszkos, egyrészt az Etnából a szél által odasodort fekete tufa hamunak köszönhetően, másrészt az emberek lustasága miatt.
A szálláshelyek, szállodák sem festettek valami túl jól kívülről és nem túlságosan volt bizalomgerjesztő, de szerencsénkre a szoba tiszta volt, az ágy kényelmes és még egy kis teraszt is kaptunk. A központtól és a fő utcától kb. 5 perces gyalogútra található az épület, és ottjártunk első napján rögtön felfedeztünk egy helyes kis fagyizót a mellette lévő téren. A személyzet nagyon kedves volt és mindenféle olasz édes péksüteménnyel vár ránk a szobánkban bekészítésként, a recepciós pedig amikor megtudta, hogy olaszul tanulok, eltökélte, hogy minimum felsőfokra tornázza fel nyelvtudásomat az alapszintről. Persze, ha ez ember nem szégyell kézzel-lábbal mutogatni, hogy mit szeretne, akkor félig már meg is értette magát az olaszokkal. :)
Catania város látnivalói
Catania a fekete város nevet kapta a kitörő vulkán közelsége miatt. Nem véletlenül, amikor a vulkáni hamu és pernye belepi a várost, olyan mintha minden fekete ruhát öltene. A szieszta fogalmát itt elég gyorsan megtanulja az ember, ugyanis a városban az élet teljesen leáll 12:00 és 15:00 óra között. Még a templomok sincsenek nyitva, biztos a pap is pihen ez időtájt. Érdemes erre felkészülni; a tervezett látnivalók nyitvatartási idejét megnézni és ehhez igazítani azok felfedezését. Sajnos a nem kellő utánajárás hiányában lecsúsztunk a város fő nevezetességének belülről való megtekintéséről, mert vasárnap eleve nem volt nyitva, a többi napokon is csak másfél órákra délelőtt és délután is.
Na, de vegyük sorba, mit érdemes megnézni a szicíliai városban, mi Catania top 10 látnivalója!
1. Basilica Cattedrale Sant’Agata
A bazilika azon a helyen épült, ahol Szent Ágota mártírhalált halt 251-ben. Az épület az Etnából kitörő pusztító lávafolyamot és az 1693-as földrengést is túlélte, kisebb-nagyobb sikerrel. Közel 30 évig építették utána, és 1736-ban lett teljesen kész a homlokzat befejezésével. A bazilikában található a város híres operaszerzője, Vincenzo Bellini sírja.
2. Piazza del Duomo és Fontana dell'Elefante
A bazilikából kiérve egy tágas téren találjuk magunkat, ez a Piazza del Duomo, amely ma a Világörökség részét képezi. Közepén egy elefántszoborra erősített obeliszk szobor áll, a tetején kereszttel és a négy égtájat bemutató szerkezettel. Elég autentikus látványt nyújt az 1732-ben készült alkotás, de állítólag a mű készítőjét, Giovanni Battista Vaccarini-t annyira megihlette Bernini, évszázadokkal azelőtt készített, Rómában látható elefánt szobra, hogy ő is egy elefántot szeretett volna Catania-ban. Az állatszobor végül egyetlen lávakőből lett kifaragva! A legenda szerint azonban Szicília a görög gyarmatosítás előtt törpe elefántokkal lakott sziget volt, és a helyiek úgy tartották, hogy az elefánt elűzi veszélyes vadakat. Később talán ezért válhatott a város szimbólumává.
3. Badia di Sant Agata
A Szent Ágota-zárda temploma szintén elég kacifántos nyitvatartással rendelkezik, de ide mindenképp megéri ellátogatni. A belső tere is szép, a barokk stílus jegyeit magán hordozó, de az igazi kuriózuma, hogy 4 euró/fő belépődíjért cserébe felsétálhatunk a lépcsősoron a kupola külső körfolyosójához, ahonnan csodás kilátásunk nyílik a város főterére, a másik Szent Ágota bazilikára, illetve szép időben előttünk magasodik az Etna hatalmas csúcsa is.
4. Via dei Crociferi
A fő tértől nem messze, ebben az utcában négy templom is található; Assisi Szent Ferenc-templom, Szent Francesco Borgia-templom, a San Benedetto-templom és a San Giuliana-templom. A barokk művészet szimbóluménak tartott utca nagyon kis helyes lenne, ha nem lenne, de sajnos láttunk itt bedeszkázott ablakú házakat és koszos, szemetes teret. Ráadásul a szieszta miatt egyik templomba se tudtunk bejutni, később pedig már nem volt kedvünk visszajönni. Viszont! Az utca végénél helyezkedik el a Canuscinti café, ahol páratlanul finom arancini-t, azaz zsemlemorzsában sütött, belül ízesített rizsesgolyót lehet kapni, amiből akár egy darab is elég ebédre!
5. Via Etna
A Piazza Duomo-tól egészen a Villa Bellini-ig sétálhatunk város fő artériájának számító utcán. Az itthoni Váci utcához tudnám hasonlítani, sok-sok üzlettel és étteremmel elegáns kivitelben. Egyik nap itt vacsoráztunk és boroztunk, a helyen élőben zenélt egy feltörekvő tehetség is, kellemes zenei aláfestést adott az esténknek.
6. Anfiteatro Romano di Catania
Hihetetlen, hogy a város közepén, a Piazza Stesicoro-n egy, a II. század óta ott álló amfiteátrum található! Sajnos nagy része elpusztult, de így is megéri meglátogatni és a történelem egy darabkáját magunkba szívni.
7. Giardini Bellini
Catania-ban minden a város szülöttjéről, a híres zeneszerzőről, Vincenzo Salvatore Bellini (1801-1835) szól. Van róla elnevezve utca, színház és még egy hatalmas park is. Ez a zöld oázis a város tüdeje. Nagyon hangulatos, kanyargós utak vezetnek fel a domboldalra, itt fent híres olasz zeneszerzők és költők szobrai mellett haladhatunk el. A park központi része a szabadtéri színpad, ahol nyárestéken különleges kulturális előadásokat csodálhatunk meg. Itt jártunkkor volt szerencsénk a Carmina Burana darabot szimfonikus zenekar előadásában meghallgatni, fantasztikus érzés volt! Az olaszok megadták a módját az eseménynek, csinosan, elegánsan felöltözve mindenki és úgy csacsogtak a mellettük ülő ismeretlennel, mintha legalábbis a rokonuk lenne. Végül felállva éljenezték a művészeket az előadás végén és kétszeri ráadás után engedték csak el őket haza.
8. Teatro Massimo Bellini
Ahogy írtam, minden a híres zeneszerzőről szól, így a város operája is az ő nevét viseli a róla elnevezett téren, a Piazza Vincenzo Bellini-n. Az operaszínház látogatható, belépődíjért cserébe a helyi idegenvezető mesél a helyről és az épületről. 1890. május 31-én avatták fel az épületet a zeneszerző Norma című darabjának bemutatója kapcsán. A barokk színháznak a terme nagyon hasonlít szerintem a mi Operaházunk belterére. Ott jártunkkor épp a zenészek gyakoroltak a jövő heti Beatles szimfonikus koncertre. 1951-ben Bellini születésének 150. évfordulóján maga Maria Callas lépett fel és énekelte a szerző leghíresebb darabját, a Norma-t.
9. Castello Ursino
Catania városa maga az élő történelem. Az amfiteátrum mellett ez a hajdani királyi vár is szinte a város központjában van, 10 perc sétára a Fő tértől. 1239 és 1250 között épült kastély II. Frigyes akkori Német-római császár szicíliai kastélya volt, amelyet az 1693-as földrengés sem tudott elpusztítani. A XVII. századig a kastély tornyából a tengerre lehetett látni, vagyis fontos védelmi funkciója volt az épületnek. Az Etna kitörésekor keletkezett lávafolyam azonban „feltöltötte” a tenger egy részét, így fordulhat elő, hogy a kastélyt ma már lakóházak veszik körbe.
10. Etna
A látnivalók közül nem hiányozhat Európa legmagasabb működő vulkánja 3329 méterrel, az Etna. Fenséges látványát legjobban a Badia di Sant Agata tetejéről csodálhatjuk meg, különösen szép naplementekor. Cataniaból sok helyi utazási iroda szervez buszos túrákat az Etnához, útba ejtve a festői szépségű Taormina városát.
Következő cikkemben Catania városából indított kirándulásokról írok, látogasd meg az oldalt ide kattintva!
コメント