Magyarországon számtalan kirándulóhelyet fedezhetünk fel télen-nyáron egyaránt. Legyen szó városlátogatásról, vagy természetben való sétákról az ország rengeteg lehetőséget tartogat nekünk felfedezésre.
Az elmúlt években tett kirándulásaimból kiválogattam 5 kirándulóhelyet országszerte, amiket akár egynapos kirándulás keretében is meglátogathatunk.
1. Bokodi-tó
A Budapesttől kb. 1 óra autóútra, Oroszlány mellett található Bokod. A város határában pedig a Bokodi-horgásztó, amelynek stégjei egészen egyedülálló látványt nyújtanak az arra látogatóknak. A GPS kicsit félrevitt minket és a tó másik oldalán mutatta azt a stég szakaszt, amelyekről készült képek elhíresültek az Instagramon. Googlemaps-en mint „Lebegő falu kilátó, és Blöri Pecatanya Parkoló” találjuk meg a helyet, a parkolás ingyenes, de a lebegő falu magánterület, ezért a házakig nem lehet elsétálni, csak a partról csodálni a tájat.
2. Csókakő vára
Mór városától 15 perces autóútra található Csókakő vára, ami egy könnyed kirándulást ígér, noha 479 m magasan áll. 1299-ben számoltak be először a vár létezéséről, de valószínűsíthető, hogy már korábban is állott. 2017-ben újították fel és ingyenesen látogatható, de a parkolásért a hegy lábánál fizetni kell. A vár faláról csodálatos kilátás nyílik a Bakony, Veszprém, Székesfehérvár irányába.
3. Hollókő és Isten tenyere
Magyarország egyetlen faluja, amely az UNESCO Világörökségi listáján szerepel. A Nógrád megyében, Szécsénytől nem messze, délkeletre található faluban népművészetét és nép jellegét szinte egyedülálló módon megőrizték a helyi lakosok, ettől is olyan látogatott a hely. Emlékszem, 2022-ben húsvétkor jártunk erre, és hemzsegtek az emberek az utcákon, sokakat buszokkal hoztak a faluba az ünnep alkalmából. A főutcát lezárták és 5000 Ft-os (!) sétálójegyet kellett volna fizetnünk azért, hogy a programokat és a házakat, kézműves standokat megtekinthessük. Mivel ezt enyhén szólva is rablásnak éreztük, inkább sétáltunk a többi utcában, az egyik dombról megnéztük a felújítás alatt álló várat, illetve kiadós,
1 órás gyalogtúra keretében ellátogattunk az Isten tenyere alkotáshoz is. Itt is nagyon sokan voltak, de megérte: csodás kilátás nyílt a környező dombokra!
4. Kecskemét
A szecessziós épületeiről híres megyei jogú város 1710 és 1867 között a Habsburgok kezében volt. 2008-ban jelentette be a Mercedes autókat gyártó Daimler, hogy Kecskemét mellett épít gyárat, és ez a befektetés azóta is hozzájárul a térség fellendüléséhez és az alacsony munkanélküliséghez. A város belvárosa igazi csemege a kíváncsi természetűeknek, mert szinte lépésenként van valamilyen látnivaló, nevezetesség. Nekünk ottjártunkkor nem volt sok időnk, ezért a belváros főterén és akörül sétálgattunk, de így számtalan nevezetességet tudtunk megtekinteni. A város közelében található a Malom Csárda, amelyet szívesen ajánlok étteremként és egy ottani jó ebéd/vacsora elfogyasztására, mert nagyon finomak és kiadósak a felszolgált ételeik.
5. Solymári vár
Szinte Solymár városában található a vár, amelyet hivatalosan a szakirodalom Szarkavárnak hív. A Budai-hegység és a Pilis között meghúzódó vár sokáig elég lepusztult állapotban volt, de 2015-re sikeresen felújították. Története egészen 1355-ig nyúlik vissza, Nagy Lajos király idején a gazdag Laczkfi főnemesi család vásárolta meg a birtokot, és a Mátyásdombon építtették fel budai tartózkodásaikhoz használt várat. A közelben található még a Jegenye-völgy, valamint a Rózsika-forrás is, ezeket könnyed sétával érdemes felkeresni, ha már a Solymári várat megnéztük.
Mindenkinek szívből ajánlom, hogy keljen útra és fedezze fel hazánk természeti és városi látnivalóit az év bármely szakaszában!
Yorumlar